:: Indeks    :: Autorka    :: Książki    :: Filmy    :: Wampiry    :: Wiedźmy    :: Dodatki    :: Fandom    :: Linki    :: Księga    :: Mapa    :: Forum

Twórcy :: Królowa Potępionych :: Filmografia

Twórcy

Michael Rymer- reżyseria

Australijski reżyser i scenarzysta. Jego pierwszy film pełnometrażowy Angel Baby zdobył 7 nagród Australijskiego Instytutu Filmowego, w tym za reżyserię, scenariusz i najlepszy film. Angel Baby zdobył też nagrody Stowarzyszenia Australijskich Krytyków Filmowych, Gildii Scenarzystów Australii i na festiwalu filmowym w Gijon(Hiszpania). Rymer jest także reżyserem takich filmów jak Perfume i In Too Deep


Najsłynniejsze filmy Rymera:
Battlestar Galactica , Haunted , Perfume, Po drugiej stronie(In Too Deep).

Rymer o filmie: "Kiedy pierwszy raz czytałem Kroniki, całkowicie pochłonął mnie świat , który stworzyła (Anne Rice), i uderzyła mnie jej niezwykła wyobraźnia, dzięki której pokazała jak to jest być wampirem. Kiedy czytałem te książki myślałem sobie :'jeżeli gdzieś istniały by wampiry to pewnie musiały by się zmierzyć dokładanie z takimi samymi problemami, jakie opisała."
"Miałem bzika na punkcie Draculi i filmów o wampirach, szczególnie interesowały mnie elementy nadprzyrodzone w tych historiach. Zawsze postrzegałem potwora jako outsidera, odtrącanego i nierozumianego przez innych. Tacy bohaterowie najbardziej do mnie przemawiali."


Jonathan H. Davis (Korn), Richard Gibbs- muzyka

Richard Gibbs- Ukończył prestiżowy Berklee College of Music w Bostonie, przez pięć lat grał w alternatywnej grupie rockowej Oingo Boingo. Współpracował m.in. z takimi sławami jak Chaka Khan, Robert Palmer, Aretha Franklin i Tom Waits. Laureat nagrody BMI Film & TV za muzykę do filmów Dr Dolittle z Eddiem Murphy oraz komedii kryminalnej Agent XXL / Big Momma's House/ z Martinem Lawrence'em.
Za muzykę do filmu animowanego 101 Dalmatyńczyków 2: Londyńska przygoda odebrał DVDX Award, natomiast za kompozycje do dramaty Księga gwiazd z Mary Stuart Masterson dostał nagrodę Video Premiere Award.
Jonathan Davis- w wieku 16 lat uzyskał pracę jako pomocnik koronera w Kern County, CA, Coroners Department. Poza tym dorabiał jako przedsiębiorca pogrzebowy w pobliskim domu pogrzebowym.
Szczęśliwym trafem (dla fanów) trafił na swojej drodze na gitarzystów zespołu Creep: Jamesa Shaffer'a i Briana Walsh'a. Przyczynił się do powstania Korn'a jednego z najlepszych hard-core'owych zespołów.


:: wywiad z Gibbsem


Aktorzy

Stuart Townsend- jako Lestat

Townsend studiował aktorstwo w Gaiety School of Acting w Dublinie. Na scenie zadebiutował w szkolnym przedstawieniu Tear Up the Black Sail na deskach Project Theater. Jego debiutem filmowym był obraz Gillesa Mackinnona Trojan Eddie.W filmie Resurrection Man zagrał psychotycznego terrorystę. Największą popularnośc zapewniła mu komedia Wszysko o Adamie

Najsłynniejsze filmy Townsenda:
Morderca z Belfastu(Resurrection Man), Wonderland, Szymon Mag(Simon Magus), Liga niezwykłych dżentelmenów( The League of Extraordinary Gentlemen), Head in the Clouds

Townsend o swojej roli:
"Zawsze myślałem , że byłoby ciekawie zagrać wampira i zanurzyć się w ten bardzo dziki i erotyczny świat. A Lestat jest ciekawym bohaterem; czasami jawi się jako prawdziwy potwór, innym razem pokazuje swoją ludzką naturę. Jest postacią bardzo złożoną, co bardzo mi się podobało."

:: Strona www.


Aaliyah- jako Akasha

W wieku 14 lat wydała swoją pierwszą płytę. W 1996 roku Aaliyah nagrała drugi album. W międzyczasie wstępowała w musicalu Eltona Johna AIDA . Nagrała piosenkę do bajki Anastacia, za którą nominowano ją do Oscara. W 2001r. ukazał się jej trzeci album . Oprócz kariery muzycznej zaistniała również w świecie filmu. Nagrała tylko 2 filmy fabularne, oprócz Królowej Potępionych jest to Romeo must die.
Aaliyah nagrała kilka scen do filmu Matrix Reloaded. Miała wcielić się w Zee- dziewczynę Morpheusa. Nie zdążyła. 25 sierpnia 2001r. zginęła w wypadku lotniczym.

Aaliyah o swojej roli
"Zawsze uwielbiałam wampiry i od dzieciństwa coś ciągnęło mnie w mroczną stronę. Po prostu lubię rzeczy mroczne, tajemnicze. Zawsze też interesował mnie Egipt i egipskie artefakty. To, że Akasha jest nie tylko złą wampirzycą, ale i Egipcjanką, sprawiło, że poczułam, iż jest doskonałą postacią dla mnie. Tak więc bardzo chciałam zagrać tę rolę."

:: Strona www.


Marguerite Moreau- jako Jesse

Swoją karierę zaczynała od filmu Potężne Kaczory i wystąpiła w jego dwóch sequelach.
Zagrała w Rave MacBeth, nowoczesnej wersji sztuki Szekspira, a także w Podpalaczce 2, miniserialu dla Sci-Fi Channel, opartym na książce Stephena Kinga.

Najsłynniejsze filmy Moreau:
Uwolnić orkę 2(Free Willy 2: The Adventure Home), Fakty i akty(Wag the Dog), Medalion(Locket, The), Podpalaczka 2(Firestarter 2: Rekindled) , Ława przysięgłych(The Runaway Jury).

Moreau o swojej roli:
"Jesse należy do Talamasci. Tłumaczy i studiuje starożytną filozofię i zjawiska paranormalne. Jest bardzo zagubiona w życiu prywatnym, starając się odnaleźć swoje miejsce na świecie. Im bardziej zbliża się do świata wampirów, tym bardziej czuje, że żyje. Tak jak Lestat, po raz pierszy czuje, że ktoś ją rozumie."
"Jesse jest emocjonalnie zablokowana, ale kiedy zbliża się do Lestata- rozkwita. Czuje się bardziej żywa pomiędzy umarłymi."

:: Strona www.


Vincent Perez- jako Marius

Studia aktorskie skończył w Genewie, później wyjechał do Konserwatorium Paryskiego, a następnie swe aktorskie wykształcenie uzupełniał w L'Ecole des Amandiers w Nanterre, gdzie grywał w sztukach Szekspira i Czechowa. Jeszcze podczas studiów zadebiutował na ekranie w filmie Gardien de Nuit. W ciągu pięciu lat Perez zagrał w piętnastu filmach europejskich m.in. w Cyrano de Bergerac, Indochinach i Królowej Margot, dzięki czemu stał się powszechnie znany. Ma za sobą role u boku gwiazd kina francuskiego, takich jak Gerard Depardieu, Catherine Deneuve, Sophie Marceau czy Isabelle Adjani.

Najsłynniejsze filmy Pereza:
Po tamtej stronie chmur(Al di la delle nuvole), Indochiny(Indochine) , Królowa Margot(La Reine Margot), Kruk 2: Miasto Aniołów(The Crow 2: City of Angels), Na ostrzu szpady(Le Bossu), Kochankowie sztormowego morza(Swept from the Sea), Libertyn(Le Libertin), Muza(Bride of the Wind), Fanfan Tulipan(Fanfan la tulipe)

Perez o swojej roli
"Jest on (Marius) stwórcą Lestata i dlatego pomiędzy nimi istnieje więź podobna do tej między ojcem a synem. To bardzo zły ale i zabawny charakter, który jest dla mnie czymś nowym- lubię sprawdzać się w różnych gatunkach filmowych, przechodzić od jednego typu filmu do drugiego. Nigdy nie wyobrażałem sobie siebie w roli wampira, ale ta rola była tak zabawna, że nie mogłem się jej oprzeć."

:: Strona www.


Lena Olin- jako Maharet

Zrobiła karierę w swoim rodzinnym kraju grając w Royal Theatre w Sztokholmie prowadzonym przez Ingmara Bergmana. Jako młoda aktorka grała w wielkich, klasycznych sztukach Szekspira, Ibsena i Strindberga. Jej międzynarodowym debiutem był film Nieznośna lekkość bytu, opowiadający o praskiej wiośnie 68 roku. W następnym roku zagrała Maszę w dokonanej przez Paula Mazursky'ego adaptacji powieści Singera Wrogowie- historia miłosna. Powodzenie takich filmów jak Mr Jones i Krwawy Romeo ugruntowało pozycję Olin w Hollywood i zaowocowało następnymi interesującymi propozycjami u takich reżyserów jak: Sidney Lumet, Roman Polański i Lasse Hallstrom

Najsłynniejsze filmy Olin:
Fanny i Aleksander(Fanny och Alexander), Nieznośna lekkość bytu(The Unbearable Lightness of Being), Hawana(Havana), Lumiere i spółka(Lumiere et compagnie), Noc na Manhattanie(Night Falls on Manhattan), Dziewiąte wrota(The Ninth Gate), Czekolada(Chocolat), Wydział zabójstw, Hollywood(Hollywood Homicide)

:: Strona www.


Paul Mcgann- jako David

Brytyjski aktor teatralny i telewizyjny.
Ukończył Royal Academy of Dramatic Arts.
Wystąpił w The Rainbow Kena Russela.
Jest gwiazdą seriali telewizyjnych takich jak: Hornblower i Doctor Who.

Najsłynniejsze filmy Mcganna:
Imperium słońca(Empire of the Sun), Obcy 3(Alien3), Elfy z ogrodu czarów(Fairytale- A True Story), Doctor Who: The TV Movie

:: Strona www.Informacje o aktorach i filmowcach zaczerpnięte ze stron:
:: Oficjalna strona filmu Królowa Potępionych
:: Filmwebdesign :: Madame Kadamon, Ereszkigal