:: Indeks    :: Autorka    :: Książki    :: Filmy    :: Wampiry    :: Wiedźmy    :: Dodatki    :: Fandom    :: Linki    :: Księga    :: Mapa    :: Forum

Twórcy :: Lestat (musical)

Twórcy


Elton John - muzyka
Lestat to trzeci musical Eltona napisany dla Broadwayu, poprzedzony oszałamiającym sukcesem takich hitów jak Król Lew i Aida. Na początku lat 90-tych John pisał piosenki do spółki z autorem tekstów Timem Ricem, czego rezultatem był film Walta Disneya- Król Lew, za który Elton zdobył Oscara. Na albumie znalazły się 2 najlepiej sprzedające się i zdobywające najwięcej nagród piosenki: Can You Feel the Love Tonight i Circle of Life. W 1997, Król Lew zadebiutował na Broadwayu, zdobywając 6 nagród Tony Award. W tym za Najlepszy Musical, a w 1998, nagrodę Grammy za Najlepszy Album z Musicalu Scenicznego. W marcu 2000, nagrodzona Tony, Aida zadebiutowała na Broadwayu, a John odebrał kolejną nagrodę Grammy. Przeniesiona na deski teatru adaptacja Billego Elliota, do której muzykę napisał John razem z Lee Hallem jest obecnie wystawiana w Londynie.
John, którego kariera artystyczna trwa już od ponad 30 lat, jest jednym z najlepiej sprzedających się wykonawców, zdobywcą 35 złotych i 25 platynowych albumów i twórcą 29 największych hitów wszechczasów. Sprzedał ponad 200 milionów płyt na całym świecie i jest laureatem wielu nagród Grammy. Ostatni album Johna, Elton John's Greatest Hits: 1970-2002, to retrospektywna składanka najsłynniejszych piosenek, napisanych z długoletnim współpracownikiem Berniem Taupinem.

Elton o Lestacie: "Wywiad z wampirem jest jedną z moich ulubionych książek, a Anne Rice jedną z ulubionych autorek. Lestat to pierwszy musical sceniczny jaki napisałem we współpracy z Berniem, i to czyni go dla mnie tym bardziej wyjątkowym. "

:: Strona www.Bernie Taupin - słowa piosenek
Autor jednych z najbardziej pamiętnych tekstów epoki nowoczesnego rocka. Jego współpraca z Eltonem Johnem, która zaczęła się latach 60-tych zaowocowała klasycznymi nagraniami jak Honky Chateau, Goodbye Yellow Brick Road i Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy, a sprzedaż wyniosła ponad 150 milionów egzemplarzy. Kiedy Bernie charytatywnie przepisał tekst swojej piosenki Candle in the Wind aby uczcić pamięć tragicznie zmarłej Księżnej Diany w 1997, singiel, z którego dochód zasilił Fundacje Pamięci Diany, Księżnej Walii, rozszedł się w niespodziewanej liczbie 35 milionów egzemplarzy w ciągu 38 dni i do dziś jest najlepiej sprzedającym się singlem wszechczasów.
Taupin był nominowany do kilku nagród Grammy, ma swoje miejsce w Alei Sławy Autorów Tekstów Piosenek i jest drugim autorem tekstów w historii który odebrał nagrodę ASCAP Golden Word, zaraz po legendarnym Sammym Cahnie. Taupin także był współautorem tekstów do takich klasyków rocka jak: We Built This City dla Jefferson Starship, i These Dreams dla Heart.
Jest też piosenkarzem, malarzem i działaczem w organizacjach humanitarnych. Nagrał 3 solowe albumy i 2 płyty z zespołem Farm Dogs i napisał autobiografię: A Cradle of Halos opublikowaną w 1988.

Bernie o Lestacie: "Anne zawsze była zachwycona pomysłem ujrzenia swoich Kronik Wampirów w jakiejś poważnie potraktowanej i uwodzicielskiej adaptacji musicalowej i dla wszystkich osób zaangażowanych w to jest to życiowa okazja. Elton i ja próbowaliśmy od lat pracować razem nad jakimś musicalem dla Broadwayu, ale do tej chwili nie znaleźliśmy niczego, co odpowiadałoby nam obu, albo pasowało do mojego stylu pisania tekstów. Złączyliśmy te powieści w jeden ciąg wydarzeń i mamy zamiar stworzyć stylowy, seksowny, inteligentny i prawdzie hipnotyzujący show, pozbawiony gotyckich banałów, który pokazuje wampiry radzące sobie z przekleństwem swojej egzystencji na bardziej realistycznym i ludzkim poziomie. I niech będzie to dla wszystkich jasnym : to NIE jest rock opera."

:: Strona www.Linda Woolverton - scenariusz
Autorka scenariusza do nagrodzonego Złotym Globem i nominowanego do Oscara animowanego filmu : Piękna i Bestia oraz scenariusza do scenicznej adaptacji Pięknej i Bestii, która była nominowana do nagrody Tony Award i nagrodzona Olivier Award. Jest także współautorką scenariusza do takich musicali jak: Homeward Bound: The Incredible Journey i Król Lew oraz Aida razem z Eltonem Johnem i Timem Ricem. Woolverton napisała też 2 powieści: Star-Wind i Running Before The Wind.Robert Jess Roth - reżyseria
Nominowany do nagrody Tony za swój debiut na Broadwayu - Piękną i Bestię, która wystawiana jest już 9 rok z rzędu. Roth był nominowany i odebrał kilka nagród za reżyserię, w tym nagrodę Jeff Award, Ovation Award, Dora Award i Dramalogue Award. Ostatnio reżyserował trasę koncertową gwiazdy rocka Alice Cooper - Dragontown World Tour. Wcześniej reżyserował Brutal Planet Tour Coopera, i współpracuje z piosenkarzem i kompozytorem Alanem Menkenem nad nowym albumem: Deadly Seven. Robert zajmuje się także produkcją Buzz!!, spektaklu z Las Vegas opartym na życiu Busby Berkeleya, jak również adaptacją i reżyserią musicalowej wersji filmu Dona Roosa: The Opposite of Sex z muzyką Douglasa J. Cohena.Matt West - choreografia
Zdobywca nagrody L.A. Drama-Logue Award za Piękną i Bestię i nominowany do nagród: London's Olivier, Drama Desk i Outer Critics'. Reżyserował i był autorem choreografii do spektaklu: The Wanderer w Tokyo's Parko Theatre, Mała Syrenka, Piotruś Pan i Kopciuszek dla Disney Home Video, i Mickey's Nutcracker dla Disney Channel. Matt wystąpił w roli Bobbyego w filmie A Chorus Line Richarda Attenborougha. Mr. West, Robert Jess Roth i Stan Meyer stworzyli sceniczne wersje filmów: Plane Crazy i Dick Tracy.Derek McLane - scenografia
Autor scenografii do spektakli na Broadwayu: I Am My Own Wife, Małe Kobietki, The Women, Present Laughter, London Assurance, Holiday, Honour, Summer and Smoke, Trzy siostry. Poza Broadwayem: Hurlyburly, Aunt Dan and Lemon, The Creadeux Canvas, What the Butler Saw, Servicemen, East is East, subUrbia, The Waverly Gallery, Hello Again, Saturday Night, Captains Courageous, Time and Again, Violet. W 1997 i 2004 odebrał nagrody: OBIE Award, Drama Logue Award, Michael Merritt Award, 5 nominacji do Drama Desk i Lucille Lortel Award.Susan Hilferty - kostiumy
Autorka kostiumów operowych, filmowych i telewizyjnych do ponad 200 produkcji w tym : Wicked, Assassins, Into the Woods, Lapine's Fran's Bed, Jitney, Dirty Blonde, Alvin Ailey Love Stories, Rodney's Wife, Manon. Liczne nagrody jakie zdobyła to m.in.: Tony (2004), Drama Desk i Outer Critics Circle za Wicked.David McKean - oprawa wizualna
Autor ilustracji do często nagradzanych komiksów : Signal To Noise i Mr. Punch (scenariusz Neil Gaiman), Cages i Pictures That Tick (scenariusz własny) oraz Arkham Asylum (Grant Morrison), który jest najlepiej sprzedającym się komiksem wszechczasów. McKean jest także autorem bestsellerów dla dzieci: The Wolves in The Walls i Koralina. Zaprojektował okładki do setek płyt, książek i komiksów. Stworzył międzynarodową kampanię reklamową Kodaka, Nike, BMW Mini. Pracował przy filmach z cyklu Harry Potter. Wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych w 2004/5, i pełnometrażowy film MirrorMask.

:: Strona www.


Aktorzy


Hugh Panaro - jako Lestat
Zadebiutował na Broadwayu rolą Mariusza w Nędznikach. Wystąpił także jako: Buddy w Side Show, Julian w Czerwonych Pantofelkach, Martin w Martinie Guerre. Zadebiutował na West Endzie jako Ravenal w Show Boat. Panaro zagrał także Raoula (1991) i Upiora w broadwayowskiej wersji Upiora w Operze.

:: Strona www.Carolee Carmello - jako Gabriela
Wystąpiła na Broadwayu jako: Lucille Frank w Parade, Kate w Kiss Me, Marguerite w Szkarłtnym Kwiecie, Abigail w 1776, Oolie w Mieście Aniołów, Cordelia w Falsettos, Ms. Pennywise w Urinetown i Donna w Mamma Mia.
Poza Broadwayem można było zobaczyć ją w : Elegies, A Class Act, John and Jen, Das Barbecü, I Can Get It for You Wholesale, Monologi Waginy; Hello Again.

:: Strona www.Drew Sarich - jako Armand
Przez ostatnie 6 lat występował w Europie, w disneyowskiej wersji Dzwonnika z Notre Damme(jako Quasimodo), Hedwig and the Angry Inch (jako Hedwig) w Berlinie; Jekyll i Hyde (w tytułowej roli) w Kolonii; Hair (jako Berger), The Who's Tommy (jako Kuzyn Kevin), Barbarella (jako Sun) w Wiedniu. Pierwszy album Drew: Say it, został wydany w 2000 r. Drew i jego nowy zespół, International Victim skończyli właśnie nagrywanie piosenek do nowej płyty.

:: Strona www.


Jim Stanek- jako Louis
Role na Broadwayu w: A Funny Thing Happened On The Way To The Forum, Małe Kobietki, The Rivals, Indiscretions.
Poza Broadwayem: Slut the Musical; I Love You, You're Perfect, Now Change; and more. Filmy: Borough Of Kings, Murder, He Squeaked.Roderick Hill - jako Nicolas
Spektakle: Singing Forest, Cymbeline, Nerds: The Musical, The Irish Curse, What The Butler Saw, Diosa, Romeo i Julia, Master Harold...and the Boys.
Filmy: Kinsey, Cosa Bella, Oxygen.Michael Genet - jako Marius
Filmy: She Hate Me, 25th Hour, Booty Call, One Fine Day.
Broadway: A Few Good Men, Hamlet, Northeast Local.
Scenariusz: She Hate Me (ze Spikem Lee), Pork Pie.Allison Fischer - jako Claudia
Broadway: A Christmas Carol; poza Broadwayem: Violet, Książę i Żebrak, Children's Letters To God, King Island Christmas.
Pracuje nad: Czarownice z Eastwick, Goodbye My Island, Under The Bridge, Wonderful Alice, Mała Księżniczka.Joseph Dellger - jako Magnus
Teatr: Ragtime, Upiór w operze, Kandyd, Merrily We Roll Along, Komedia Omyłek, How to Prevent a Nuclear War, Fitzgerald i Hemingway, Hamlet, 110 stopni w cieniu.
Filmy: Last Call, Once In a Blue Moon.Informacje o aktorach i twórcach zaczerpnięte ze strony:
:: Oficjalna strona musicalu Lestatdesign :: Madame Kadamon, Ereszkigal