:: Indeks    :: Autorka    :: Książki    :: Filmy    :: Wampiry    :: Wiedźmy    :: Dodatki    :: Fandom    :: Linki    :: Księga    :: Mapa    :: Forum

Twórcy :: Wywiad z Wampirem :: Filmografia

Twórcy

Neil Jordan- reżyseria

Zanim na ekrany kin wszedł pierwszy film Neila Jordana Angel, reżyser znany był przede wszystkim jako pisarz.
Opublikował zbiór opowiadań Night in Tunisia oraz powieści The Past,The Dream of a Beast i Sunrise with Sea Monster.
Pierwsze filmowe doświadczenia zdobył jako konsultant na planie Excalibura Johna Boormana. W 1993 roku otrzymał Oscara za scenariusz do filmu The Crying Game .
Za WZW Jordan był nominowany do nagrody Saturna, obraz zdobył też nagrodę International Horror Guild Award, dla najlepszego filmu.


Najsłynniejsze filmy Jordana:
Towarzystwo wilków(The Company of Wolves), Mona Lisa , Gra pozorów(The Crying game), Michael Collins, Chłopak rzeźnika(The Butcher boy).

Jordan o Wywiadzie:
"To niepokojący film, ponieważ jest opowiedziany z punktu widzenia potworów, ludzi, którzy żywią sie krwią innych i zabijają, żeby przeżyć. Są 'bohaterami' tego filmu, co samo w sobie jest naprawde przerażającą ale i bardzo oryginalną perspektywą."
"Są takie rzeczy w naszym filmie, jakich nigdy wcześniej nie widziałem na ekranie w żadnym innym. Chcieliśmy , żeby film był wspaniałym horrorem, na którym ludzie będą się bać, ale jednocześnie żeby był wielkim filmem fantastycznym, nie tylko pełnym przemocy i dzikości ale także łagodnym i subtelnym i, być może, jedynym w swoim rodzaju. Nastrój filmu towarzyszy podróży Louisa, a jest to droga prowadząca ze światła w ciemność."

:: Strona www.


Anne Rice- scenariusz

Ponieważ o Anne piszemy cały czas, nie ma sensu się tu rozgadywać.

Co do dokonań filmowych to Rice napisała także scenariusz do filmu The Bride of Frankenstein (nigdy nie zrealizowanego) i scenariusze do ekranizacji kilku jej powieści, między innymi Godziny czarownic


:: Rice o Wywiadzie << kliknij

:: Strona www.


Philippe Rousselot- zdjęcia


To jeden z najsłynniejszych operatorów filmowych na świecie.
Jego dorobek jest imponujący.
Ma na swoim koncie trzy Cezary (w tym za Królową Margot), Oscara za Rzekę wspomnień, nagrodę BAFTA za Wywiad.
Jest także reżyserem filmu Pocałunek węża, który był nominowany do Złotej Palmy w Cannes.


Najsłynniejsze filmy Rousselota:
Księżyc w rynsztoku(La Lune dans le caniveau), Niebezpieczne związki(Dangerous Liaisons), Mary Reilly, Skandalista Larry Flynt(The People vs. Larry Flynt), Duża ryba(Big Fish), Constantine.


Elliot Goldenthal- muzyka

Komponuje muzykę symfoniczną, teatralną, operową, baletową i filmową. Ostatnio uhonorowany został statuetką Oscara i Złotym Globem za muzykę do filmu Frida.
Wcześniej dwie nominacje do Oscara i Złotego Globu przyniosły mu filmy Wywiad z wampirem(WZW w efekcie zgarnął "tylko" Saturna) i Michael Collins.
Kompozytor współpracuje obecnie z Julie Taymor( prywatnie żoną, do filmów której pisał muzykę) nad oryginalną operą Grendel, która będzie miała premierę w Operze Los Angeles w 2005 roku, a następnie zostanie przedstawiona na festiwalu The Lincoln Center Festival.

Najsłynniejsze filmy Goldenthala:
Smętarz dla zwierzaków(Pet Sematary), Obcy 3(Alien 3), Batman Forever, Gorączka(The Heat), Chłopak rzeźnika(The Butcher boy), Tytus Andronikus(Titus), Final Fantasy(Final Fantasy: The Spirits Within).

:: Strona www.


Dante Ferretti- scenografia

Jest jednym z najsłynniejszych scenografów.
Prywatnie żonaty z Francescą Lo Schiavo, scenografem wnętrz, która zaprojektowała także wnętrza do Wywiadu.
Ferretti jest laureatem nagród: BAFTA za Przygody barona Munchausena i Aviatora Martina Scorssese( z którym często współpracuje), Oscara za Aviatora i kilku nominacji do tej nagrody m.in. za Wiek niewinności i Gangi Nowego Jorku. Zaprojektował scenografię do najsłynniejszych filmów Pasoliniego: Salo, czyli 120 dni Sodomy, Opowieści Kanterberyjskich, Kwiatu Tysiąca i Jednej Nocyi kilku filmów Felliniego.

Najsłynniejsze filmy Ferrettiego:
Dekameron(Il Decameron), Miasto Kobiet(La Citta delle donne), Imię Róży(Der Name der Rose), Hamlet, Kundun- życie Dalaj Lamy(Kundun), Tytus Andronikus(Titus), Wzgórze nadziei(Cold Mountain).

Ferretti o Wywiadzie:
"Kiedy pracowałem przy Wywiadzie z wampirem pojechałem do Nowego Orleanu, gdzie toczy się akcja filmu i znalazłem kilka odpowiednich miejsc, ale ponieważ opowieść rozpoczyna się w XVIII wieku nie zostało nic w stanie nietkniętym. To co można znaleźć tam teraz ma zaledwie 100 lat, jak dla nas było zdecydowanie za 'młode'. Zbudowałem więc od nowa całe nadbrzeże portowe nad Mississipi! Podobnie, od zera, stworzyliśmy większość scenografii. Wszystkie wnętrza zostały zbudowane w Pinewood Studios."
"Wywiad z wampirem jest filmem mrocznym. Wszystkie wydarzenia mają miejsce w nocy. Jest więc to 'nocny' film, prawie że koszmar senny i w tej stylistyce można stworzyć coś co będzie wizją świata innego rodzaju. Więc stworzyłem moją własną wizję rzeczywistości."


Sandy Powell- kostiumy

Najsłynniejsza projektantka filmowych kostiumów lat 80-tych i 90-tych. Laureatka dwóch Oscarów (Zakochany Szekspir i Aviator) i kilkakrotnie do tej nagrody nominowana. Za kostiumy do WZW zdobyła nagrodę Saturna.
Powell specjalizuje się w kostiumach historycznych, od epoki elżbietańskiej: Zakochany Szekspir, Orlando, aż do lat 70-tych XX wieku- Idol(The Velvet Goldmine- nagroda BAFTA). Współpracowała z Derekiem Jarmanem , z Neilem Jordanem przy Grze pozorów, Michaelu Collinsie i Chłopaku rzeźnika i z Martinem Scorsese.

Najsłynniejsze filmy Powell:
Caravaggio, Edward II, Rob Roy, Miłość i śmierć w Wenecji(The wings of the dove), Daleko od nieba(Far from Heaven), Gangi Nowego Jorku(The Gangs of New York), Sylvia.

Powell o Wywiadzie
"Lata 20-ste XIX wieku nie stanowiły dla mnie problemu, ponieważ krój ubiorów dla dzieci i dla dorosłych był bardzo podobny, ale kiedy dotarliśmy do lat 80- tych Claudia zdecydowanie musiała wyglądać jak miniatura osoby dorosłej."


Stan Winston- efekty specjalne i charakteryzacja wampirów

Mistrz efektów charakteryzatorskich i animatronicznych efektów specjalnych. Zdobywca 4 Oscarów!( Obcy 2, dwie statuetki za Terminatora 2, Park Jurajski). Za charakteryzację do WZW zgarnął wspólnie z Michelle Burke Saturna.
Podejmuje pracę przy filmach, wymagających zastosowania rewolucyjnych technik makijażu specjalnego i animatronicznych efektów, łączących w sobie lalkarstwo, rzeźbę i robotyczne szkielety, poruszane mechanicznie, a ostatnio efekty komputerowe. Winston zaangażował się też w reżyserowanie teledysków: Billy Idola Shock to the System i Michaela Jacksona Ghosts.

Najsłynniejsze filmy Winstona:
Coś(The Thing), Terminator(I-III), Predator, Edward Nożycoręki(Edward Scissorhands), Powrót Batmana(Batman Returns), Pearl Harbor, A.I. Sztuczna inteligencja(Artificial Intelligence: AI), Duża ryba(Big Fish), Constantine

Winston o Wywiadzie
"Nasze studio tworzy nowe postacie dla filmów i chcieliśmy, żeby ten był pierwszym, w którym publiczność zobaczy jak wygląda 'prawdziwy wampir'. Do efektów specjalnych używamy nowyh technologii, ale samo sedno tych postaci nie opiera sie na technologii. Jest to kwestia estetycznego, artystycznego i , mam nadzieję, eleganckiego wyglądu i to wyglądu realistycznego. Styl tej opowieści jest niepokojący ale elegancki, a wygląd wampirów nie ma być z założenia odpychający, ale zawsze zachować wdzięk i piękno w ich wyjątkowości."

:: Strona www.


Aktorzy

Tom Cruise- jako Lestat

Początki jego kariery to role nastolatków w takich filmach jak Ryzykowny interes, czy Wszystkie właściwe posunięcia. Następnie wystąpił w filmie Top Gun, który okazał się być wielkim sukcesem i przyniósł mu sławę. W 1988 r. partnerował Dustinowi Hoffmanowi w filmie pt. Rain Man a rok później został nominowany do Oscara za rolę w obrazie Urodzony 4 lipca. W 1997 r. ponownie został nominowany do Oscara za rolę w dramacie Jerry Maguire, a w 2000 za drugoplanową rolę w Magnolii. Jest trzykrotnym zdobywcą Złotego Globu( Magnolia, Jerry Maguire, Urodzony 4 lipca), i Saturna(Vanilla Sky). Za rolę Lestata był nominowany do Saturna, Nagrody Filmowej MTV(w 3 kategoriach!), oraz razem z Bradem Pittem podzielili się Maliną dla ekranowej pary(proszę się nie przejmować!!:))

Najsłynniejsze filmy Cruise'a:
Legenda(Legend), Kolor pieniędzy(The Color of money), Ludzie honoru(A Few Good Men), Firma(The Firm), Mission Impossible(1-3), Oczy szeroko zamknięte(Eyes wide shut), Raport mniejszości(Minority Report), Ostatni Samuraj(The Last Samurai), Zakładnik(Collateral), Wojna Światów(War of the Worlds).

Cruise o swojej roli:
"Ta rola niczym nie przypominała żadnej z moich dotychczasowych. Lestat ma niezwykle złożoną osobowość, jest zagadką. Ma naturę okrutnego mordercy, lubi manipulować innymi, a jednocześnie to elegant o bardzo wyrafinowanym guście. Co jednak najważniejsze, Lestat jest bardzo samotny, rozpaczliwie pragnie miłości. Kiedy czytałem scenariusz mówiłem sobie: 'Chcę żeby ten facet był przerażający, żeby balansował na skraju szaleństwa tak, że publiczność będzie naprawdę przestraszona.' Musiałem jednak odnaleźć Lestata w sobie , a nie było mi z tym łatwo."
"Nigdy nie wybieram ról pod kątem, czy jest to zła czy dobra postać. Kiedy czytałem scenariusz, byłem zafascynowany Lestatem. Jest on inteligentny, z poczuciem humoru, ma klasę. Jeśli można tak powiedzieć, jest wampirem doskonałym i sprawiało mi przyjemność zagrać tę rolę."

:: Strona www.


Brad Pitt- jako Louis

Prawdziwą popularność zdobył rolą J.D. w filmie Ridleya Scotta Thelma i Louise. Po nominacji do Oscara za rolę w 12 Małpach Terry'ego Gilliama(zgarnął Saturna i Złoty Glob), w 1997 roku zagrał charyzmatycznego terrorystę z IRA w Zdradzie i austriackiego podróżnika w filmie Siedem lat w Tybecie. Po niezbyt udanym Meet Joe Black, Brad Pitt powrócił w 1999 roku w anarchistycznym Podziemnym Kręgu. Za rolę Louisa Brad był nominowany do Saturna, w trzech kategoriach do Nagrody Filmowej MTV( z czego wygrał w dwóch kategoriach) i podzielił z Cruisem smutny los zdobywcy Maliny ;-)

Najsłynniejsze filmy Pitta:
Rzeka wspomnień(A River Runs Through It), Kalifornia, Wichry namiętności(Legends of the Fall), Siedem(Se7en), Uśpieni(Sleepers), Przekręt(Snatch), Ocean's Eleven: Ryzykowna gra(Ocean's Eleven), Troja(Troy), Pan i Pani Smith(Mr. and Mrs. Smith).

Pitt o swojej roli
"(...)chciałem zagrać Louisa. Grałem przeważnie postacie , których nic nigdy nie obchodziło, jeden wielki nihilizm, więc chciałem powrócić jako facet, który wszystkim się bardzo przejmuje. Jedyny problem to taki że wsadzili mi te kły w usta i teraz seplenię. Muszę coś z tym zrobić , albo zostanę sepleniącym wampirem."
"Moja postać przez cały film chce popełnić samobójstwo. Sam nigdy nie myślałem o tym żeby się zabić. To było chore."

:: Strona www.


Kirsten Dunst- jako Claudia

Zadebiutowała w serii filmów Woody'ego Allena z 1989 roku New York Stories. W tym samym roku jej rodzina przeprowadziła się do Los Angeles, gdzie jej kariera filmowa nabrała tempa. W 1994 roku nastąpił przełom w jej drodze do sławy. Występ w WZW przyniósł jej nominację do Złotego Globu, nagrodę MTV za najlepszą przełomową rolę oraz nagrodę Saturna dla najlepszej aktorki młodego pokolenia. W ciągu kilku następnych lat zagrała w kilku hitach kinowych takich jak: Małe kobietki czy Jumanji. Rok 2000 przyniósł jej świetne recenzje za rolę, którą zagrała u Sofii Coppoli w filmie Przekleństwa niewinności.

Najsłynniejsze filmy Dunst:
Kruk 3: Zbawienie(The Crow: Salvation), Dziewczyny z drużyny(Bring It On), Zakazana namiętność(Cat's Meow), Spider-Man(1-3), Uśmiech Mony Lizy(Mona Lisa Smile), Wimbledon, Zakochany bez pamięci(Eternal Sunshine of the Spotless Mind), Elizabethtown.

Dunst o swojej roli:
"Była (Claudia) smutną postacią, ale ta rola była dla mnie wyzwaniem. Podobało mi się to, że jest nieco przewrotna, ale i niewinna. Musiałam zrozumieć cierpienie, które przechodziła Claudia, bo nigdy nie miała dorosnąć."

:: Strona www.


Antonio Banderas- jako Armand

Po ukończeniu szkoły teatralnej w Maladze, przeniósł się do Madrytu gdzie został członkiem hiszpańskiego Teatru Narodowego. W teatrze poznał reżysera Pedro Almodovara u którego zagrał min. w: Labiryncie namiętności, Prawie pożądania, Matadorze(nominacja do Goi), Kobietach na skraju załamania nerwowego. Wystąpił też w filmach Carlosa Saury Los Zancos i Dispara!. Aktor prawie nie mówił po angielsku, gdy został zaangażowany do filmu Mambo kings. Choć film przeszedł bez echa, Banderas otrzymał propozycje zagrania kochanka Toma Hanksa w Filadelfii. Za rolę w Evicie otrzymał nominację do Złotego Globu. Jako reżyser debiutował w 1999 roku filmem Wariatka z Alabamy.

Najsłynniejsze filmy Banderasa:
Dom dusz(The House of the Spirits), Cztery pokoje(Four Rooms), Zabójcy(Assassins), Desperado, Zbyt wiele(Two Much), Maska Zorro(The Mask Of Zorro), 13 Wojownik(The 13th Warrior), Grzeszna miłość(Original Sin), Femme Fatale, Frida, Shrek 2(głos)

Banderas o swojej roli
"Jest [Armand] najstarszym z żyjących wampirów, zna odpowiedzi na pytania Louisa o nieśmiertelnych. Z czarnymi oczami i bardzo długimi kruczoczarnymi włosami jego twarz przypomina oblicze anioła. Jego sposób bycia jest elegancki, łagodny i hipnotyczny. Jest aktorem i odprawiając krwawe rytuały i sceniczne egzekucje jawi się jednocześnie jako charakter niewinny i okrutny, prosty i skomplikowany."

:: Strona www.


Christian Slater- jako Malloy (dziennikarz)

Uwagę krytyków i szerokiej publiczności zyskał po roli Adso z Melku w adaptacji powieści Umberto Eco Imię róży. Po ogromnym powodzeniu młodzieżowego filmu Więcej czadu, w którym zagrał główną rolę zbuntowanego nastolatka zakładającego własną radiostację w garażu, Slater stał się prawdziwą gwiazdą. Zaczął otrzymywać liczące się role w dobrych produkcjach. W 1991 roku wystąpił w Robin Hood- Księciu Złodziei, dwa lata później w Prawdziwym romansie, a w 1995 w Morderstwie pierwszego stopnia. Za WZW był nominowany do nagrody MTV.

Najsłynniejsze filmy Slatera:
Młode strzelby II(Young Guns II), Usłane różami(Bed of Roses), Gorzej być nie może(Very Bad Things), Szyfry wojny(Windtalkers), 3000 mil do Graceland(3000 Miles to Graceland), Łowcy umysłów(Mindhunters).

Slater o swojej roli
"Jeśli przeprowadzałbym z kimś wywiad i ten ktoś powiedziałby że jest wampirem, pomyślałbym, że mu odbiło."

:: Strona www.


Stephen Rea- jako Santiago

Swoją karierę zaczynał jako aktor teatralny. Pierwszą główną rolę na dużym ekranie dostał u Neila Jordana w Angel. Tak też rozpoczęła się ich stała współpraca przy : Towarzystwie wilków, Chłopaku rzeźnika, W moich snach , Michaelu Collinsie i Końcu Romansu. Rola porywacza IRA w Grze Pozorów przyniosła aktorowi nagrodę amerykańskich krytyków filmowych- National Society of Film Critics Award oraz nominacje do Oscara i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. W 1995 otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Katalońskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym za występ w telewizyjnym filmie Obywatel X.

Najsłynniejsze filmy Rea:
Pret-a-Porter, Ginewra(Guinevere), Na krawędzi(On the Edge), D'Artagnan(The Musketeer), Angie, Księżniczka Caraboo(Princess Caraboo), www.strach(FearDotCom)

:: Strona www.Informacje o aktorach i filmowcach zaczerpnięte ze stron:
:: The Internet Movie Database
:: Filmweb
:: Film.onet.pl
:: Klub Miłośników Filmudesign :: Madame Kadamon, Ereszkigal