:: Indeks    :: Autorka    :: Książki    :: Filmy    :: Wampiry    :: Wiedźmy    :: Dodatki    :: Fandom    :: Linki    :: Księga    :: Mapa    :: Forum

Czarownice


Godzina czarownic (wydanie 2)

tytuł oryginalny: The Witching Hour
rok wydania: 1990
polskie wydanie: 2009
stron: 756 (tom I) 632 (tom II)
tłumaczenie: Anna Czajkowska, Hanna Pustuła (I), Małgorzata Samborska, Agnieszka Izdebska (II)
wydawnictwo: Rebis
nasza ocena: 7,5/10 (wszystkich głosów 7)


opis N-C-P: Saga o ludziach Mayfair. Porywające historie romansów, zdrad i seansów spirytystycznych wygrzebane z akt "psychicznych" detektywów. Z udziałem nawiedzonego domu, babskich rządów, chłostania trawy wiatrem i... rozczłonkowanych zwłok w słojach.

treść: Książka rozpoczyna historię nowoorleańskiej rodziny wiedźm Mayfair. Niektóre kobiety z tego rodu obdarzone są niezwykłymi zdolnościami i mocami. Przy każdej wiedźmie pojawia się także demon Lasher - istota objawiająca się jako piękny mężczyzna. Demon ma różne oblicza. Czasami występuje jako obrońca, czasami jako sługa, zawsze jest kochankiem czarownic i towarzyszy im w chwili śmierci, wzniecając burzę. Kobiety , którym Lasher służy dziedziczą rodzinną fortunę i władzę. Lasher aktualnie występuje u boku Deirdre, otumanionej przez leki, niezdolnej do samodzielnego życia , chorej umysłowo katatoniczce.
Tymczasem Rowan- córka Deirdre- zostaje odseparowana od rodziny i zgubnego wpływu demona. Rowan mieszka w Kalifornii, gdzie robi karierę neurochirurga, w międzyczasie odkrywając w sobie niezwykłe moce, które mogą ratować życie pacjentów, ale także nieść śmierć. Pewnego dnia podczas wyprawy łódką, Rowan ratuje przed utonięciem Michaela Curry, który doświadcza dziwnej przemiany, objawiają się w nim nowe, niezwykłe zdolności, jednocześnie coś każe mu spotkać się z Rowan i powrócić do Nowego Orleanu. Michael odnajduje Rowan i zostaje jej kochankiem a także spotyka Aarona Lightnera z Talamasci, który bada dzieje Mayfairów. Pokazuje on Michaelowi akta, które odsłaniają prawie całą historię rodziny.
Tymczasem umiera nieszczęsna Deirdre, a Rowan przyjeżdza na pogrzeb do Nowego Orleanu gdzie poznaje swoją rodzinę i doświadcza pierwszego pojawienia się Lashera. Rowan dziedziczy po Deirdre Legat i ogromny majątek, odnawia stary dom , który był świadkiem wielu tragedii i skrywa makabryczne tajemnice. Bierze także z Michaelem ślub i postanawia walczyć z Lasherem, ale nie podejrzewa jak bardzo uwodzicielskim jest demon i jak bardzo jego intryga jest wyrafinowana...

ciekawostka: Trwają prace nad przeniesieniem Godziny na mały ekran...czekamy...

:: recenzja Ereszkigal: 'Epopeja nowoorleańska'
Lasher (wydanie 2)

tytuł oryginalny: Lasher
rok wydania: 1993
polskie wydanie: 2009
stron: 428 (tom I), 452 (tom II)
tłumaczenie: Hanna Pustuła
wydawnictwo: Rebis
nasza ocena: 4,8/10 (wszystkich głosów 5)


opis N-C-P: Sagi ciąg dalszy. Chłostacz Trawy uprowadza główną czarownicę w celu wyprodukowania dziecka. W pogoń rusza osamotniony mąż czarownicy wspomagany przez wspomnianych wyżej "psychicznych".

treść: Naukowcy z Talamasci i Mayfairowie wyruszają na poszukiwanie Rowan, uprowadzonej przez odrodzonego Lashera. W międzyczasie rodzina czarownic zostaje dotknięta plagą tajemniczych zgonów kobiet, które wykrwawiły się na śmierć z powodu poronień. Wychodzą także na jaw anomalie genetyczne u niektórych członków rodziny. Narodzony z Rowan Lasher okazuje się być istotą innego gatunku, należy do rasy olbrzymów, zwanych taltosami. Rowan, będąc jednocześnie więźniem Lashera, postanawia zbadać go. Były demon za wszelką cenę pragnie spłodzić kolejnego taltosa, jednak większość tych prób kończy się śmiercią potencjalnych matek. Tylko Rowan jest zdolna donosić ciążę i udaje jej się uciec od swojego prześladowcy, ale w drodze do Nowego Orleanu, błyskawicznie rozwijające się dziecko przychodzi na świat. Rowan, w stanie śpiączki zostaje odnaleziona przez rodzinę, która bezskutecznie stara się przywrócić ją do życia. Tymczasem Lasher spotyka się z Mayfairami i opowiada im swoją niezwykłą historię, jednak Michael, ostrzeżony przez starożytnego ducha opiekuńczego Mayfairów - Juliena, wie, że nową rasę trzeba zniszczyć za wszelką cenę...

ciekawostka: Nazwa "taltos" wywodzi się z folkloru węgierskiego, i oznacza czarownika walczącego przeciwko złym wiedźmom i zdolnego odkryć ich prawdziwą naturę.

:: recenzja Ereszkigal: 'Czas tytanów?'Taltos (wydanie 2)

tytuł oryginalny: Taltos
rok wydania: 1994
polskie wydanie: 2010 (wydanie 2)
stron: 624
tłumaczenie: Małgorzata Kicana
wydawnictwo: Rebis
nasza ocena: 5,12/10 (wszystkich głosów 4)


opis N-C-P: Tym razem narracja skupia się na "elfach i krasnoludach" zostawiając na chwilę w spokoju sprawy łóżkowe czarownic. Za to ugania się za sprawami uczuciowymi Taltosów- "elfów". Powraca dziecko wyprodukowane w poprzedniej części sagi.

treść: W Talamasce dochodzi do poważnej afery. Niektórzy jej członkowie w sekrecie postanawiają połączyć ze sobą ostatnią żyjącą parę taltosów, aby odnowić całą rasę. Ich działania zwracają uwagę ostatniego żyjącego taltosa- Ashlara. Ashlar wie także o śmierci Lashera, jedynego taltosa jaki pojawił się na ziemi od setek lat, dlatego też interesują go Mayfairowie, zwłaszcza Rowan i Michael, którzy z początku nieufni, z czasem dają się przekonać, że Ashlar jest ich sprzymierzeńcem.
Taltos opowiada im dzieje swojego gatunku, sięgające wstecz przez tysiąclecia historii, a Michael i Rowan czują komfort wynikający z faktu, że ostatnia żywa samica taltosów jest już bezpłodna. Jednak Michael nie wie, że dziecko, którego oczekuje z nim młoda Mona Mayfair nie jest zwyczajne...

:: recenzja Ereszkigal: 'Rice'owe Śródziemie'design :: Madame Kadamon, Ereszkigal