Anne Rice o Mumii

Ta 'osobna' książka, która dostarczyła mi świetnej zabawy podczas pisania, ma tak szybkie tempo akcji, ponieważ zawiera wiele różnych punktów widzenia, jak również sporą porcję wydarzeń komicznych na równi z mrocznym dramatem. Teraz trwają prace nad przeniesieniem Mumii na wielki ekran, albo jako mini serial telewizyjny. Nie jestem pewna jak będzie to w finale wyglądać. Jestem trochę niezdecydowana. Kocham kino, nie jest to żadną tajemnicą, ale telewizja w dłuższej formie mogłaby uczynić z tej fabuły coś magicznego, a kto wie może nawet zapoczątkować regularną serię? Jest to w każdym razie bardzo kusząca perspektywa.

Co jest nie tak z tym Ramzesem, bo przecież nie jest on ' przeklęty' w sensie dosłownym, jak sugeruje tytuł? Nie musi on zabijać ludzi, żeby przeżyć, a także sposób w jaki funkcjonuje różni go znacząco od moich ukochanych outsiderów: Louisa i Lestata. Skutkiem tego postać Ramzesa ma taki wymiar, jaki wampirza materia zupełnie wyklucza. Widzę to teraz wyraźniej niż do tej pory.

Wiem, że wielu z was ceni w moich pracach mrok, uczucie potępienia, gorzką samotność bohaterów i ich nieszczęście, kiedy to przemierzają świat, który nigdy nie będzie w pełni należał do nich. I Bóg jeden wie, jak bardzo chciałam podzielić się z kimś tą mroczną wizją, a silne identyfikowanie się z wyrzutkami i istotami przeklętymi przez lata było siłą napędową mojej twórczości.

Ale ja sama się zmieniłam. A Ramzes to książka, która stała się zwiastunem mojego większego optymizmu i humoru, mimo że nadal jest mocno zakorzeniona w problematyce, której nigdy nie porzuciłam. Ta problematyka dotyczy oczywiście kwestii odkupienia, niemożliwej do uniknięcia konfrontacji ze światem, który jest czymś mistycznym. Nawet jeżeli sami zaprzeczamy istnieniu jakiegoś bóstwa, które mogłoby go uświęcić. A także dotyczy potrzeby, aby uświęcić nasze życie, nawet jeśli nikt nie będzie wiedział w jaki sposób to zrobimy i dlaczego to robimy. Ponieważ coś wewnątrz nas nie może zaakceptować wygnania z Raju, nie bez walki na śmierć i życie.


tłumaczenie na podstawie:
annerice.com
Ereszkigal
14.04.2008.