FAQ strony

Tu znajdziecie odpowiedzi na następujące pytania dotyczące strony Anne Rice - Ryżowe Pola:

:: Co to jest FAQ?
:: Kim jest ta Anne Rice?
:: Czy strona działa pod patronatem Anne Rice?
:: Czy autorzy mają kontakt z Anne Rice?
:: Czy strona istnieje w innych wersjach językowych?
:: Kto w tej chwili odpowiada za aktualizacje strony?
:: Skąd bierzecie materiały na stronę?
:: Jak wygląda kwestia praw autorskich?
:: Czy mogę wykorzystać wasze materiały na swoim blogu/swojej stronie?
:: Czy można zamieszczać własne teksty/rysunki i inne materiały na stronie?
:: Czy autorzy udostępniają w sieci książki, filmy, muzykę?
:: Czy można liczyć na waszą pomoc przy pisaniu matury, pracy licencjackiej/magisterskiej itp?
:: Czy autorzy strony są: prawidzymi wampirami, satanistami, członkami mrocznych subkultur itd?
Co to jest FAQ?

FAQ to najczęściej zadawane pytania (skrót od ang. Frequently Asked Questions). W FAQ na temat strony znajdują się te informacje na temat funkcjonowania i zawartości strony, które warto poznać, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.Kim jest ta Anne Rice?

Anne Rice, urodzona w 1941 roku (jako Howard Allen O'Brien), to amerykańska pisarka. Jak dotąd wydała 28 powieści, napisała kilka scenariuszy filmowych; jest także autorką paru artykułów prasowych. W 2006 roku minęło 30 lat, odkąd ukazała się jej pierwsza powieść, Wywiad z wampirem. Anne Rice ma milionowe rzesze czytelników na całym świecie. Jej książki mają w sobie wiele z literatury gotyckiej i w dużym stopniu przyczyniły się do powstania gotyckiej subkultury. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej o Anne Rice, proponuję spojrzeć na jej skróconą biografię oraz przeczytać poświęcony jej osobie FAQCzy strona działa pod patronatem Anne Rice?

Nie. Jesteśmy zwykłą stroną fanowską, nie związaną oficjalnie ani z samą pisarką, ani z wydawnictwami. Z tego, co wiemy, Rice nie ma pojęcia o naszym istnieniu :)Czy autorzy mają kontakt z Anne Rice?

Kontakt z Anne jest w chwili obecnej bardzo prosty i gdyby zaszła taka potrzeba, skontaktowalibyśmy się z nią na pewno. Jednak do tej pory...potrzeby takiej nie było. Tak też: Nie. Nigdy nie pisaliśmy do Anne i nie prowadzimy z nią korespondencji. Może to zrobić natomiast każdy z osobna na własną rękę.Czy strona istnieje w innych wersjach językowych?

Nie. Od początku ideą, jaka nam przyświecała przy planowaniu tej strony, było stworzenie serwisu informacyjnego o Anne i wszystkim, co się z jej osobą/ twórczością wiąże, w języku polskim, w polskim internecie i dla polskich odbiorców. Wiązało się to z rozpropagowaniem twórczości Rice w Polsce, gdzie była ona pisarką mało popularną. Stąd też strona powstała tylko dla polskich fanów/ czytelników i nie planowaliśmy nadania jej międzynarodowego statutu. Ewentualne przetłumaczenie tej strony, zwłaszcza tekstów autorskich, na angielski byłoby chyba ponad nasze siły i ktoś musiałby nam dużo zapłacić.:)) Poza tym, jest wiele dobrych anglojęzycznych stron poświęconych pisarce (linkownia). Polskich zaś nie było kiedyś wcale, a i teraz różowo z tym nie jest.Kto w tej chwili odpowiada za aktualizacje strony?

W tej chwili za aktualizacje odpowiada Eri (Ereszkigal). Do niej należy zgłaszać wszelkie uwagi, pytania, prośby itd. Można to zrobić drogą mailową (mail strony i Eri podany jest na stronie głównej), albo na Forum lub w Księdze Gości.Skąd bierzecie materiały na stronę?

Hmmm, źródeł, z jakich korzystamy jest wiele. Przede wszytskim są to cytaty i okładki oryginalnych polskich wydań książek Rice. Największy jednak udział w bazie materiałów na stronie przypada zasobom internetu. Tak więc: Oficjalna strona pisarki (wypowiedzi, newsy, wywiady, artykuły), anglojęzyczne strony fanowskie (zdjęcia, skany komiksów, artykułów i innych rzeczy, do których w Polsce nie ma łatwego dostępu) i w końcu autorska twórczość własna, czyli nasze osobiste 'wypociny' i 'bazgroły'. Zresztą, przy każdym z zamieszczonych materiałów zazwyczaj podajemy źródło pochodzenia.Jak wygląda kwestia praw autorskich?

Prawa autorskie w internecie to śliska sprawa.:) Faktem jest, że żadna strona fanowska czyli nie działająca oficjalnie i pod patronatem, na dokładkę niekomercyjna, nie ma żadnych praw do powieści, wypowiedzi, artykułów, zdjęć z filmów itd. Nie mamy także praw autorskich do wykorzystywania w twórczości własnej postaci czy elementów świata stworzonego przez Anne Rice. Tak więc prawa autorskie, co do powieści należą do Anne Rice i jej wydawnictw, tłumaczenia do tłumaczy i polskich wydawnictw, zdjęcia, muzyka, materiały promocyjne z filmów do studiów filmowych, artykuły z pism do ich wydawców itd.
Oczywiście, wykorzystujemy te materiały na naszej stronie, gdyż w innym wypadku nie miałoby zupełnie sensu jej istnienie, ale robimy to zawsze z zachowniem pewnych ustalonych norm. Zawsze podajemy, lub staramy sie podać źródło pochodzenia tych materiałów i ich autorów. Nie przypisujemy sobie autorstwa czegoś, czego sami nie zrobiliśmy od A do Z. Dlatego też rzeczy, nie będące naszym wytworem mogą być swobodnie wykorzystywane przez innych użytkowników. Nasza strona jest stroną niekomercyjną, non-profit. Nie czerpiemy z niej żadnych korzyści majątkowych. Ma ona charakter wyłącznie informacyjny i rozrywkowy.

Dodatkowo chronimy prawa autorskie na naszej stronie, minimalizując takie materiały 'obce' jak zdjęcia oraz zamieszczając jedynie próbki utworów muzycznych, lub tam gdzie jest to możliwe podając odnośniki do oficjalnych stron, na których umieszczono legalnie np. klipy filmowe. Ewentualne treści o charakterze erotycznym lub pornograficzym zostały oznakowane specjalnym ostrzeżeniem.

UWAGA, zatrzegamy sobie prawo do ochrony naszych autorskich materiałów: recenzji, analiz, artykułów, charakterystyk, tłumaczeń arytkułów zagranicznych, opisów, opowiadań, poezji, oraz grafiki przez nas wykonanej. W przypadku wykrycia plagiatu: kopiowania części strony albo wstawiania naszych grafik jako własne na różnych blogach, stronach domowych, galeriach internetowych, podejmujemy natychmiastowe kroki, prosząc grzecznie o usunięcie feralnego materiału. Gdy to nie skutkuje, nasze działania przybierają ostrzejszą formę.

Dlatego prosimy usilnie, wszystkich, którzy chcą w jakikolwiek sposów wykorzystac nasze prace (żeby sobie nimi np. bloga upiększyć) o podawanie źródła i naszego adresu, a grzeczność wymagałaby także pytać autorów o zgodę na wykorzystanie ich dzieł.Czy mogę wykorzystać wasze materiały na swoim blogu/swojej stronie?

Oczywiście, że można, ale należy to robic z poszanowaniem podstawowych zasad netykiety. Zasady te to w 1 kolejności: zapytanie autora strony, lub autora poszczególnej pracy o zgodę na wykorzystanie jego materiałów. Drugi krok: po umieszczeniu, należy podac adres strony skąd owo 'dzieło' pochodzi oraz jego autora. Wtedy jasnym i oczywistym jest, kto jest twórcą faktycznym danego tekstu czy obrazka i gdzie pierwotnie się on znajdował.

Nie dopuszczalne jest wklejanie obszernych fragmentów naszych tekstów i grafik na własną stronę, bez podania źródła. Takie zachowania będziemy tępić. Jeszcze bardziej tępimy podpisywanie się pod naszymi pracami, czyli jawny plagiat.

Osobną kwestią jest wykorzystanie naszych materiałów przy pisaniu wypracowań szkolnych, prac okresowych, zaliczeniowych, maturalnych, magisterskich itd. Tu obowiązują wszystkich bardziej rygorystyczne procedury, i w takim wypadku najlepiej zgłaszać się do każdego autora z osobna i ustalić z nim warunki wykorzystania danej pracy.Czy można zamieszczać własne teksty/rysunki i inne materiały na stronie?

Jak najbardziej! W zasadzie jest to przez nas pożądane szczególnie, bo strona rozwija się w oparciu o teksty i grafiki fanów, a nie tylko ludzi ściśle współpracujących lub twórców. W przypadku chęci zamieszczenia u nas tekstu lub obrazka, należy zgosić się do Redaktorki Naczelnej, czyli Eri, i przesłać jej swoją pracę. Preferowane typy dokumentów to teskty zapisane w wordzie typu doc. oraz obrazki w formacie jpg. Sami zadbamy o kodowanie tekstu w języku html i obrobkę graficzną obrazka, tak więc tym się już martwić nie musicie. Oczywiscie Wasze prace przechodzą pewną weryfikację przed ich umieszczeniem u nas. Nie dopuszczmy tekstow i obrazków obraźliwych, rasistowskich, homofobicznych, czy po prostu łamiących pewne podstawowe społeczne, kulturalne i estetyczne normy. Oczekujemy prac dokończonych, schludnych, wyredagowanych, nie rysowanych w pośpiechu i z nudów na lekcji długopisem po kartce w kratkę. Wasze prace publikujemy przy kolejnych update'ach strony. Więcej na ten temat dowiecie się przeglądając dział Fandom.Czy autorzy udostępniają w sieci książki, filmy, muzykę?

Na stronie nie udostępniamy: pełnych wersji plików dźwiękowych, e-booków, ani plików filmowych. Taki proceder jest nielegalny. Nie bierzemy także odpowiedzialności jako Serwis za nikogo z Redakcji lub z użytkowników Forum, kto by takie rzeczy, we własnym imieniu udostępniał.Czy można liczyć na waszą pomoc przy pisaniu matury, pracy licencjackiej/magisterskiej itp?

Owszem. Możemy Wam pomóc w sposób zgdony z prawem i uczciwością. Służymy pomocą jeśli chodzi o informacje, gdzie i jak można zdobyć książki Anne Rice lub jakie powstały opracowania na temat jej twórczości. Za specjalnym zezwoleniem i z poszanowaniem prawa cytowania, można też cytować fragmenty naszych oryginalnych analiz, artykułów czy recenzji ze strony. Chętnie też weźmiemy udział w ankietach i sondach. Natomiast nie liczcie na to, że ktoś z Serwisu napisze za Was pracę.Czy autorzy strony są: prawidzymi wampirami, satanistami, członkami mrocznych subkultur itd.?

Na deser pytanie z serii zabawnych. Strona nasza nie propaguje wampiryzmu, tzw. 'wampiryzmu psychicznego', innych form dewiacji, satanizmu, okultyzmu i innych działań okołosekciarskich. Nie zajmujemy się tym ani osobiście, ani na codzień, natomiast zdarzyło się nam stworzyć stronę o pisarce, która w swojej twórczosci takie tematy poruszała. Tak więc, to że piszemy o wampirze Lestacie, nie oznacza, że sami uważamy się za wampiry, albo że wiemy coś o nich (np. znamy adres domowy Mariusza lub nr telefonu Armanda:))). Nie cierpimy serdecznie, gdy ktoś podszywa się pod wampiry i nazywa nas swymi siostrami /braćmi w 'mhroku'. Co do przynależności do subkultur: każdy odpowiada tu za siebie i raczej nie 'trąbi' o tym wszem i wobec. Uważamy natomiast, że twórczość Anne Rice nie jest zarezerwowana tylko dla subkultury emo, gotyckiej czy okołogotyckiej. Uwierzcie, że te książki mogą , a nawet powinni przeczytać zwykli, 'szarzy', nie wyróżniający się specjalnie z tłumu obywatele. Inna sprawa, że człowiek niezorientowany może doznac lekkiego szoku, gdy na stronie zobaczy obok siebie zestawienie tematyki wampirycznej, okultystycznej, erotycznej i ...religijnej. Pamiętajcie, wtedy, że wynika to ze specyfiki twórczości pisarki, a nie z naszego widzimisię. Nikogo nie szokujemy na siłę. Do prozy Anne Rice trzeba zawsze podchodzić z otwartym umysłem.

opracowała: Eri