Z książek na filmowe ekrany: o tym, co było, co się dzieje i co może się jeszcze wydarzyć.

Tylko dwie z filmowych adaptacji moich powieści mogę polecić z czystym sumieniem: Wywiad z wampirem w reżyserii Neila Jordana i mini-serial: Biesiada Wszystkich Świętych, wyprodukowany przez stację Showtime. Obie pozycje są ogólnie dostępne na DVD.

Miałam tę przyjemność napisać scenariusz do Wywiadu z wampirem i wielce podziwiam Neila Jordana za jego pracę jako reżysera tego obrazu.

W trakcie produkcji Biesiady..., odwiedziłam plan filmowy, spotkałam się z aktorami i aktorkami, a także odbyłam wiele rozmów z reżyserem Peterem Medakiem, oraz scenarzystą, Johnem Wilderem. Było to bardzo ciekawe doświadczenie.

Filmy, które nie powstały

Co się tyczy Godziny Czarownic, to byliśmy blisko nakręcenia filmu na jej podstawie. Za pierwszym razem podjęło się tego Studio Warner Bros na początku lat 90', ale produkcja została wstrzymana, kiedy zapadła decyzja o nakręceniu Wywiadu z wampirem. Później rozważany był projekt stacji NBC, zrobienia z Godziny... mini-serialu, ale po napisaniu trzech wersji scenariusza i wielu spotkaniach, także ta produkcja została zarzucona. Wszyscy byliśmy tym gorzko rozczarowani.

Prawa do sfilmowania Ramzesa Przeklętego, zostały sprzedane w latach 90', cały pomysł świetnie się zapowiadał i nic z niego nie wyszło.

Co się tyczy dwóch pierwszych części Chrystusa Pana (Wyjście z Egiptu i Droga do Kany), spotkaliśmy się z zainteresowaniem filmowców, ale żadne decyzje nie zapadły. Fakt, że przygotowuję się do napisania trzeciej części cyklu także krzyżuje filmowcom plany. Być może, gdy już cała seria będzie ukończona, zobaczymy jej pełną adaptację.

Jeśli chodzi o Kroniki Wampirów mam nadzieję, że w przyszłości powstaną na ich podstawie piękne filmy, podobnie jak na podstawie innych moich powieści. Moi agenci nieustannie pracują nad tym, by było to możliwe.

Dwukrotnie negocjowaliśmy powstanie filmowej wersji Krzyku w Niebiosa, ale bez rezultatów. Najbardziej obiecująca w tej chwili wiadomość jest taka, że Broadway Opera może zająć się tą produkcją w najbliższym czasie. Muzyka i libretto są cudownie piękne i mam nadzieję, że będzie to dzieło wystawiane przez następnych dobrych parę lat.

Kiedy opublikowałam Skrzypce, mówiło się o powstaniu filmu, ale do produkcji nie doszło.

Były plany zrobienia serialu telewizyjnego na podstawie Sługi Kości, także bez skutku.

Marzenia i nadzieje

Bądźcie pewni, proszę, że bardzo pragnęłabym zobaczyć filmy na podstawie wszystkich tych książek i powtórzę raz jeszcze, że moi agenci cały czas robią wszystko, co w ich mocy, aby tak się stało.

Kocham i zawsze kochałam kino i to, że do dziś powstały zaledwie dwie udane i wierne ekranizacje moich książek zakrawa na jakąś ironię losu. Nigdy nie usiłowałam nikomu przeszkodzić w jakiejkolwiek produkcji. Wręcz przeciwnie, byłam zawsze otwarta w trakcie negocjacji, jak i w trakcie powstawania filmu. Jednak film jest formą sztuki wymagającą współpracy wielu ludzi, i życzenia autora powieści często nie są tu najistotniejsze. Nawet kiedy autor ściśle współpracuje z reżyserem, scenarzystą i aktorami, to jego głos jest zaledwie jednym z wielu. Także ścisłe liczenie się z wydatkami i kontrolowanie finansów przeznaczonych na projekt, może doprowadzić do skasowania produkcji. Czasami ci , którzy czuwają nad produkcją nie znają dokonań autora, nie czytali jego prac i nie mają do końca pojęcia, o czym te powieści tak naprawdę traktują.

Pozostaję jednak optymistką. Wierzę, że w przyszłości zobaczymy wysokiej jakości filmy o przygodach Lestata i jego przyjaciół. Kiedyś zobaczymy piękny obraz o Ramzesie Przeklętym. Czarownice Mayfair dzięki filmowi dostaną drugie życie. Książki o Chrystusie kiedyś zostaną przeniesione na ekrany kin lub TV, podobnie jak Angel Time i kolejne przygody Tobyego O'Dare.

Kiedy będę miała pewne informacje o jakimś nowym filmie, powstającym w oparciu o którąkolwiek z moich książek, z pewnością napiszę o tym na swojej stronie.

Dziękuję, Anne Rice
10.07.2009.tłumaczyła Eri na podstawie annerice.com
28.11.2009.